تاریخ : چهارشنبه 12 شهريور 1393     |     کد : 65

گزارش از سفر جناب پروفسور مجید سمیعی و هیأت همراه به دانشگاه علوم پزشکی تبریز

با دعوت رسمی ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تبریز که به دنبال پیشنهاد مرکز تحقیقات علوم اعصاب در پی ارتباط علمی یکساله برای تأسیس مجلّه بین المللی JECNS انجام گرفت پروفسور سمیعی به همراه فرزندشان پروفسور امیر سمیعی و پروفسور Walter و دکتر مصطفی غفّاری و دکتر عباس نوروزی جاویدان روز جمعه 7 شهریور در سالن تشریفات فرودگاه بین المللی تبریز مورد استقبال ریاست محترم دانشگاه و تیم همراه قرار گرفتند. 

میهمانان ظهر همانروز، در ضیافت ناهار در حضور ریاست محترم و قائم مقام دانشگاه با اساتید و نمایندگان گروههای جرّاحی مغز و نورولوژی ملاقات نمودند. سپس ضمن بازدید کوتاهی از اماکن تاریخی تبریز، در جلسه­ای که در ارتباط با ارائه عملکرد تیم استروک (سکته مغزی) دانشگاه، تشکیل شده بود حضور یافتند و دکتر فرهودی به عنوان رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب و نماینده دانشگاه در هیأت مدیره سازمان جهانی استروک درباره اهمیت استروک و فعالیتهای انجام شده گزارشی ارائه دادند و به لزوم تأسیس مرکز جامع استروک تاکید کردند.

سپس در جلسه­ای که با هماهنگی­های قبلی و با مساعدت مؤسسه خیریّه نوبر و با حضور حدود 200 نفر از خیّرین سلامت استان و پزشکان تشکیل شده بود شرکت نمودند. در این جلسه که به صورت بی پیرایه در راستای آشناسازی با اهمیّت سکته مغزی و حمایت از آن برگزار شده بود ابتدا از طرف خیریه نوبر درباره فعالیتهای انجام شده و اصالت آذری پروفسور سمیعی گزارشی ارائه شد. سپس ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر صومی اظهار داشتند که چه آنهایی که از مال خویش برای سلامت جامعه انفاق می­کنند و چه آنهایی که از جان خویش برای جامعه و سلامت آن ایثار می­نمایند همه از خیّرین هستند. ریاست دانشگاه حمایت خود را از تأسیس مرکز جامع سکته مغزی با اختصاص زمین اعلام نمودند، و سپس دکتر فرهودی به عنوان مسئول تیم استروک به تشریح ساختار مرکز جامع سکته مغزی و نقش آن در ارتقای سلامت جامعه پرداخت.

 جناب پروفسور سمیعی با ایراد سخنرانی، ضمن تشکّر از حضور خیّرین، اظهار داشتند امروزه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، ساخت برجهای بلند را افتخار می­دانند در حالی که ما باید برجهای پیشرفت و تعالی علمی را در مغز جوانان ایجاد کنیم. ایشان در جمع اساتید دانشگاه و خیرین سلامت تبریز بیان کردند که شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی نه تنها شایستگی تأسیس یک مرکز بین­المللی و جامع استروک را دارد بلکه باید به فکر راه­اندازی یک مرکز بین­المللی مغزو اعصاب بود و مرکز جامع استروک را در دل این مجموعه لحاظ نمود.

در ادامه برنامه، پروفسور سمیعی در جلسه­ی دیدار با منتخبین دانشگاه حضور یافتند. این جلسه با سخنرانی جناب آقای دکتر صومی ریاست محترم دانشگاه شروع گردید و سپس استاد پیشکسوت و بنیانگذار جراحی مغز در استان، جناب استاد دکتر پناهی سخنرانی کردند و حضور پروفسور سمیعی را در تبریز مایه افتخار برای فعّالان عرصه پزشکی خواندند و به مشکلات و خاطرات قدیم خود در عرصه راه اندازی رشته جراحی مغز پرداختند و اینکه باید با مشکلات مقابله کرد تا بتوان تغییری را ایجاد نمود. پس از آن پروفسور سمیعی خلاصه­ای از فعالیّتهای علمی خود را در زمینه جراحی­های مغز ارائه کردند و اظهار داشتند که بزرگترین افتخار و سرمایه ایشان پرورش دانشجویان ومتخصصین می­باشد و اکیداً توجّه برارتقای کیفیت در امور را نمودند و اینکه کیفیّت کار است که انسان را اعتلا می­بخشد نه کمیّت. در پایان ایشان ضمن اهدای مجموعه­ای از فعالیتهای علمی خود به جناب دکتر پناهی و ریاست محترم دانشگاه اظهار داشتند که دارای اصالت آذری هستند و همکاری با دانشگاه علوم پزشکی تبریز مایه افتخار ایشان است. در پایان این جلسه از زحمات 17 تن از اساتید پیشکسوت با اهدای لوحی با امضای ریاست محترم دانشگاه و جناب پروفسور سمیعی تقدیر بعمل آمد و جایگاه استاد در سرنوشت کشور و ضرورت حفظ شان و منزلت اساتید مورد تاکید پروفسور سمیعی  قرار گرفت.

روز اول حضور پروفسور سمیعی با ضیافت شام از طرف شهردار تبریز به پایان رسید. درابتدای این مراسم که با حضور شهردار محترم و شورای شهر تبریز در محل عمارت شهرداری برگزار شد نشان  شهروند افتخاری تبریزبه پروفسور اعطا گردید و شهردار قول مساعد جهت توسعه علمی تبریز مطابق نظرات پروفسور را دادند.

    روز دوم حضور پروفسور سمیعی با دیدار استاندار محترم جناب آقای دکتر جبّار زاده شروع گردید که ایشان ضمن اظهار علاقمندی وافر به افکار بلند پروفسور، انجام پیگیریهای حوزه استانداری را در باره پروژه پیشنهادی قبول نمودند. در ادامه از مراکز رشد فراورده های دارویی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاههای مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه بازدید بعمل آمد. سپس جلسه ای درباره راه اندازی مجله JECNS  با حضور اعضای هیات تحریریه و اسپانسر مجله تشکیل گردید که پروفسور در مجله مذکور نقش Chief Editor افتخاری را قبول نمودند.  سپس پروفسور سمیعی در میان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز حضور یافتند و ضمن سخنرانی، دانشجویان را به تلاش هرچه بیشتر در جهت رسیدن به قله­های علمی فرا خواندند و دوره دانشجویی را مقطعی بی بدیل یادآوری نمودند. بعد از تشکیل پانل دانشجویی و برنامه پرسش و پاسخ، در خاتمه با اهدای لوحی از دانشجویان برتر دانشگاه تجلیل بعمل آمد.

در ادامه ایشان در دفتر ریاست محترم دانشگاه حضور یافتند. در این جلسه که با حضور هیأت رئیسه دانشگاه، رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دکتر آقازاده ریاست دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ومعاون گروه جراحی مغز، دکتر مشکینی جراح مغز و معاون هیات علمی دانشکده پزشکی و چند تن از اساتید دانشگاه برگزار گردید جمع بندی سفر انجام گرفت. بعد از صرف ناهار، تفاهم­نامه همکاری علمی بین دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز بین­المللی مغز و اعصاب هانوفر آلمان با امضای دکتر صومی و پروفسور سمیعی با هدف بهره­مندی از تجارب این مرکز در زمینه اعزام و تربیت نیروهای پزشک متخصص و زمینه سازی ایجاد مرکز بین­المللی مغز و اعصاب در تبریز تبادل گردید.

پروفسورسمیعی و تیم همراه عصر شنبه 8 شهریور با بدرقه استاندار و ریاست دانشگاه و ریاست مرکز تحقیقات علوم اعصاب تبریز را به سمت تهران ترک کردند.

 

 


 

 


نوشته شده در   چهارشنبه 12 شهريور 1393  ساعت  10:41   توسط   فاطمه ذابح جمشیدی   
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :