تاریخ : يکشنبه 11 تير 1396     |     کد : 173

راه اندازی اولین مرکز تغذیه وریدی نوزادان کشور در بیمارستان الزهرا تبریز

دکتر مجید محله ای، فوق تخصص نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریزمجری پروژه تغذیه وریدی نوزادان می باشند.

اولین مرکز تغذیه وریدی نوزادان کشور در مرکز آموزشی درمانی الزهراء(س) تبریز و با حضور جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی،  وزیر محترم بهداشت راه اندازی شد. با راه اندازی این مرکز برای اولین بار در کشور فرآیند آماده سازی و مخلوط کردن محلول های تغذیه وریدی نوزادان نارس بستری، در محیطی آسپتیک و با بهره گیری از دستگاههای اتوماتیک و بدون دخالت دست انسان انجام خواهد شد.
با اجرای پروژه تغذیه وریدی نوزادان در مرکز آموزشی درمانی الزهراء (س)، اولین اتاق تمیز با استانداردهای روز دنیا مجهز به دستگاههای تمام اتوماتیک مخلوط کننده(Compounder)  تاسیس گردیده است. این پروژه به همت اساتید نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با حمایت اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت و صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) در بیمارستان الزهراء(س) اجرا و به مرحله بهره برداری رسیده است. با راه اندازی این مرکز دستورات پزشک معالج توسط سیستم کامپیوتری به این مرکز منتقل و محلولهای تغذیه وریدی به کمک دستگاههای تمام اتوماتیک، بدون دخالت دست انسان و در شرایط استریل جهت تزریق به نوزادان آماده می شوند. بدین ترتیب روند تجویز این محلولهای وریدی بطور کامل، با دقت بسیار بالا و با کمترین ریسک عفونت انجام خواهد گردید. این مرکز با بهره گیری از آخرین راهنماهای بالینی معتبر تغذیه وریدی نوزادان و تحت نظارت دکتر مجید محله ای، فوق تخصص نوزادان، بانی و مدیر مرکز و با همکاری یک نفر فارماکولوژیست بالینی و دو نفر کادر پرستاری آموزش دیده اداره خواهد گردید.
امید است در آینده نزدیک و با حمایت سازمانهای بیمه گر، بهره گیری از این سیستم در تمام بخشهای مراقبتهای ویژه نوزادان کشور میسر شده و شاهد کاهش چشمگیر مرگ و میر نوزادان باشیم.
دکتر مجید محله ای، فوق تخصص نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریزمجری پروژه تغذیه وریدی نوزادان می باشند.
نوشته شده در   يکشنبه 11 تير 1396  ساعت  12:59   توسط   فاطمه ذابح جمشیدی   
ویرایش شده در يکشنبه 11 تير 1396 ساعت 13:18 توسط فاطمه ذابح جمشیدی
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :