تاریخ : دوشنبه 5 مهر 1395     |     کد : 145

اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ در تبریز

-

اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ با همکاری دفتر منطقه‌ای مدیترانه‌شرقی (EMRO ) و اروپای (EURO ) سازمان بهداشت جهانی (WHO و با همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تبریز آغاز به کار کرد .

در این اجلاس جناب آقای دکتر ثمین صدیقی نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، دکتر توماس هافمن ناظر اجلاس، دکتر محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران، دکتر محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، و تنی چند از مقامات سازمان جهانی امور مهاجرت و مسولین وزارت بهداشت آذربایجان و ایران نیز حضور داشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در آیین آغاز به کار این اجلاس، با اشاره به اهمیت افزایش همکاری بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران در حوزه سلامت گفت: در دنیای امروز گردش بیماری از مرزهای مشترک موضوعی مهم قلمداد شده و کشورها سعی می‌کنند بیماری‌های واگیر را در مرزها متوقف و از ورود آن به داخل کشورهایشان جلوگیری به عمل بیاورند .

محمد حسین صومی ادامه داد:  رفت و آمدها و مراودات اتباع دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران از دیرباز انجام می‌شد و در حال حاضر امنیت و سلامت سفرها اهمیت به سزایی دارد . وی با بیان اینکه جمعیت جمهوری آذربایجان و جمعیت مناطق شمالغرب کشور ایران  اشتراکات نژادی، زبانی و فرهنگی بسیاری دارند، گفت: این اشتراکات به صورتی است که بیشتر افراد این مناطق بعد از مسافرت، در منزل‌های شخصی دوستان و آشنایان در کشور مقصد، ساکن شده و کمتر از هتل‌ها و مهمانسراها بهره می‌گیرند، در این شرایط مشخص است که تا چه اندازه احتمال انتقال بیماری‌های واگیر و شیوع آن بالاست .

وی تاکید کرد: خوشبختانه  تاکنون شواهدی مبنی برانتقال و شیوع بیماری‌ها بین دو کشور گزارش نشده و لازم است با اتخاذ تدابیر لازم، سلامت سفرها و مرودات تجاری و فرهنگی و اجتماعی تضمین شود .

گفتنی است اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ با همکاری دفتر منطقه‌ای مدیترانه‌شرقی و اروپایی سازمان بهداشت جهانی از 4 الی 6 مهرماه سال جاری برگزار می‌شود و طی آن طرفین ضمن ایجاد گروههای تخصصی مشترک به بحث و تبادل نظر جهت اتخاذ تصمیمات مقتضی می پردازند.

 آلبوم تصاویراجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ در تبریز

5
4
3
2
1
نوشته شده در   دوشنبه 5 مهر 1395  ساعت  13:15   توسط   فاطمه ذابح جمشیدی   
ویرایش شده در دوشنبه 5 مهر 1395 ساعت 13:25 توسط فاطمه ذابح جمشیدی
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :